Téměř souběžně s prvním filmovým představením se v Americe zrodila také filmová cenzura. Svou činnost zahájila zničením kopie filmu Hadí tanec, který v roce 1895 slavil velký úspěch na chicagské světové výstavě a bylo v něm prý k vidění i obnažené ženské tělo. Rok poté se na plátně objevuje první „filmový polibek“, který vyvolává bouře protestů v tisku. Do konce prvého desetiletí našeho století se pak vytváří cenzura jako právní instituce ve Francii, v Anglii i ve Spojených státech.Přesto je ve filmu Benjamina Christensena Čarodějky z roku 1919 možné spatřit dokonce i více nahých žen najednou. Polonahé ženy se objevují také ve slavné Griffithově Intoleranci. Leč druhá strana přechází do útoku - 20. léta jsou v USA spojena s nástupem muže jménem William H. Hays. Ten zůstal až do roku 1945 morálním soudcem americké kinematografie. V roce 1934 vešel v Americe v platnost takzvaný Haysův kodex. Šlo o soubor přikázání, co se ve filmu smí a co ne. A nesmělo se toho hodně. Na filmovém plátně byla zakázána určitá slova i písně, nesměl se tam objevit člověk s pohlavní chorobou, zapovězené byly také motivy svlékání, znásilňování a jakýchkoli skutečných či jen domnělých perverzí.

Mistři na indexu

Již kinematografii padesátých let poznamenává konjunktura nahého ženského těla, které proniká do všemožných filmových žánrů. Ale teprve v letech šedesátých dochází ve filmové tvorbě ke skutečnému průlomu. Důraz se klade na zachycení autentického životního prožitku.…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte