Když jsem v roce 1969 přijel do Maroka, přivítaly mne české nápisy na některých obchodech v Rabatu: Nehera, Rolny, Bata. Když dnes pročítám noviny, které referují o politických událostech v této zemi, nacházím v nich termíny, jež mně cosi připomínají. Mluví se tu o marockém jaru a sametové revoluci v Casablance. Také problémy, nad nimiž se dnes Maročané zamýšlejí, jsou mi důvěrně známé: Jak máme potrestat mučitele politických vězňů? Co si počneme s korupcí ve státním aparátu?

Hrdina národa…

Když loni zemřel marocký král Hasan II., který panoval v zemi od roku 1961 (Respekt č. 32/99), tisíce Maročanů ho upřímně oplakávaly. Někdy se zdálo, že jeho smrti želí upřímně i ti, kdo měli k jeho režimu řadu výhrad a mnoho důvodů ke stížnostem - chudí venkované, pronásledovaní političtí odpůrci a islámští fundamentalisté, kteří vyčítali králi rozmařilý život, četné milenky a velké bohatství. Ovšem Hasan II. imponoval svým současníkům doma i v zahraničí mnoha kladnými vlastnostmi. Především rozvahou a umírněností, kterou on, náboženský vůdce arabské země a panovník v jedné osobě (šeríf), projevoval například ve vztahu k Izraeli. V žádné jiné arabské zemi se židovská komunita netěšila takovému bezpečí jako v Maroku. V tom byl Hasan II. pravým synem svého otce Mohameda V., který za druhé světové války v době francouzského protektorátu chránil marocké Židy před deportacemi do koncentračních…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte