Co všechno se může změnit za jediný rok! Loni na jaře chodili republikáni po Washingtonu s hlavou vztyčenou a těšili se na prezidentské volby 2000. A demokraté se trápili při pohledu na nepřesvědčivé, téměř prkenné vystupování svého hlavního favorita. Dnes je vše jinak. Po primárkovém „superúterý“ většina amerických analytiků favorizuje právě Ala Gora.

Bush pošramocen

Po neúspěchu v kongresových volbách 1998 hledali republikáni někoho, kdo by mohl vnést konzervativní prapor do Bílého domu a zároveň v sobě měl dostatek přitažlivosti pro středového amerického voliče. A hle, takový kandidát existoval. Texaský guvernér George W. Bush právě jednoznačně obhájil svůj úřad a podle většiny republikánského vedení nabízel vše nezbytné - neideologičnost, přitažlivost pro ženy a nezávislé voliče, úspěchy v reformě školství ve státě Texas (téma vzdělávání trápí Američany velice). Bush se v ničem nepodobal smutnému hrdinovi Newtu Gingrichovi. Většina republikánských osobností mu začala vyjadřovat podporu, neboť se domnívala, že texaský guvernér má v sobě i něco z charizmatu Billa Clintona. Rychle se připojili i sponzoři a začátkem loňského léta měl Bush nasbíráno dosud nevídaných 43 milionů dolarů: proto se mohl vzdát federálních volebních příspěvků a zároveň byl osvobozen od příslušných limitů. Většina průzkumů mu dávala výrazný náskok před Gorem. Tato doba se již nevrátí. Teď, po minulém úterku, který vnitrostranické kampaně prakticky uzavřel, hraje vše pro…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte