OTA RAMBOUSEK se narodil r. 1923 v Praze. Vyučil se instalatérem, za války byl totálně nasazen v Berlíně, pak pracoval jako osvětlovač ve zpravodajském filmu. Po únoru 1948 odešel do emigrace a v průběhu roku 1949 obstarával jako agent-chodec spojení mezi politickým exilem a domácím protikomunistickým odbojem. Byl zatčen, navrhovaný trest smrti byl vzhledem k „dělnickému původu“ a za zásluhy v Květnové revoluci změněn na doživotí. Po patnácti letech byl podmínečně propuštěn a pracoval jako údržbář. V roce 1968 spoluzakládal legendární organizaci K 231 sdružující politické vězně a byl předsedou její dokumentační komise. Jeho jméno se stalo nenáviděným i obdivovaným symbolem prvního vážně míněného pokusu vyrovnat se se zločiny komunistického režimu. V říjnu 1968 musel podruhé emigrovat; žil v USA. Před čtyřmi roky se vrátil do Prahy, je místopředsedou Konfederace politických vězňů, píše knihy s tematikou třetího odboje. (Je např. autorem první české knihy o bratrech Mašínech Jenom ne strach, Praha 1990. ) V r. 1983 dostal americký řád „Za mimořádné vlastenectví“, na podobné ocenění ve své vlasti čekal do října letošního roku. O. Rambousek je podruhé ženatý, má syna.

Přednedávnem vám prezident předal státní Vyznamenání. Proč myslíte, že jste ho dostal právě vy?

Snad je to určitý signál směrem k politickým vězňům. Pravda je, že jsem ho dostal až napotřetí, dosud měli přednost spisovatelé a podobně. Letos navrhla sněmovna…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte