V noci ze čtvrtka na pátek vstoupili do Čečenska vojáci Ruské federace. Tři roky po červnu 1996, kdy skočila rusko-čečenská válka, která si vyžádala sto dvacet tisíc obětí, se hovoří o počátku nové války na Kavkaze. Proč? Chyby, jichž se Moskva v analýze situace i v praktickém řešení krize dopouští, proti ní totiž pravděpodobně postaví i ty síly, jež původně z obav před islamistickými fundamentalisty, vedenými čečenskými polními veliteli, stály na její straně.Přesto se nynější situace liší od konfliktu z let 1994–96. Především jde o masmediální průpravu. Nedávné teroristické akty - výbuchy v Moskvě a v dalších ruských městech - uvrhly ruskou veřejnost do stavu blízkého panice. Teror totiž Rusové znali jen zprostředkovaně a jeho premiéra na území Ruska je zastihla psychologicky nepřipravené.

Nejprve čečenofobie

Roli hraje i vnitřní politický boj, který před parlamentními volbami (19. prosince 1999) graduje. Podle některých scénářů, spíše konspiračních než reálných, nestáli za výbuchy hlavně v Moskvě ani čečenští separatisté, ani polní velitelé typu Šamila Basajeva, ale jisté ruské síly, které ve stoupajícím napětí sledovaly politický cíl: snížit vysokou prestiž a popularitu moskevského primátora Jurije Lužkova. Lužkov je nejen odpůrcem prezidenta Jelcina, ale i jeho kritikem. Jako jeden z mála ruských politiků - s výjimkou opozice - kvitoval skutečnost, že Jelcin a jeho „rodina“ se stali hrdiny pokořující korupční aféry, jež dosud rozehřívá…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte