Parlamentní volby v Indii probíhají už tři týdny (viz Respekt č. 38/99) a jejich výsledky budou známy až 6. října. Některé aspekty těchto voleb jsou ale zajímavé i bez ohledu na skóre. Jedním z nich je osobnost předsedkyně Indického národního kongresu a možná i budoucí premiérky největší demokracie světa. Sonia Gándhíová, vdova po Rádžívu Gándhím, sice nemá ty největší šance na vítězství, ale už sám fakt, že rodilá Italka se ocitla v této pozici, má velkou vypovídací schopnost. Co ji do vrcholné indické politiky přivedlo?

Snacha a tchyně

Když italský tisk píše o Sonie Gándhíové, blouzní občas o Popelce, která se provdala za orientálního prince. Její otec měl do chudého tatíka tak daleko jako Rádžív do prince, nicméně do titulků se to docela hodí. Nehledě na tento nesmysl se ale mnoho lidí ptá: Jak se plachá dívka z maloměstského Orbassana u Turína ocitla v čele nejstarší a největší indické politické strany?V polovině 60. let nebyl svět tak propojen jako nyní. Proto měla tichá Italka, kterou otec, stavební podnikatel a přísný katolík, poslal do Cambridge studovat jazyky, jen velmi mlhavou představu o Indii, zemi Rádžíva Gándhího, s nímž se na univerzitě seznámila. Rádžív oznámil matce úmysl oženit se se svou první a celoživotní láskou poměrně záhy. Indira Gándhíová - třebaže se sama vdala mimo kastu a náboženství - zpočátku váhala. Značnou část dětství a mládí…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte