Alexej Kusák, autor řady publikací s různou tematikou (o vkusu, užitém umění, o Kischovi, Groszovi, Stalinovi aj.), vydal nyní knihu Kultura a politika v Československu 1945- 1956. Zaujme velkým počtem stran, mohutným poznámkovým aparátem, rejstříkem, kde je uvedeno více než pět set jmen, obsáhlým seznamem literatury, a když spočineme na obsahu, který upozorňuje, že jde o záběr daleko bohatší, než uvádí titul díla, nic nám nebrání, abychom učinili první závěr - materiálově bohatá publikace, shrnující nesmírné množství „faktů“. Samozřejmě, že toto konstatování je zcela irelevantní k hodnotě práce. Již ze školy víme, že neexistuje žádný „fakt“ bez interpretace, žádný jev nemůžeme plně postihnout v jeho mnohoznačném horizontálním a vertikálním začlenění. Obraz dějin, které nás bez odmluvy poslouchají, je pouze výrazem našeho apriorismu, našeho oklamávání sebe i čtenářů. Těchto několik slov na úvod odůvodňuje, proč můžeme v Kusákově knize odhlédnout od množství faktů a citátů a proč musíme zkoumat, jakými interpretačními postupy autor vytváří obraz doby, která se čas od času ozývá s takovou naléhavostí.

V cestě velkých tradic

Interpretační postupy v Kusákově knize jsou transparentní. Autor naprosto ignoruje skutečné rozměry a vnitřní rozpornost jednotlivých problémových okruhů, kterými se zabývá. Neumí se ptát, vše převádí na jednoduché teze. Ani na jednom místě se nesetkáme s jeho vlastní analýzou (tím nemyslím, že by nesděloval, co je „správné“ a…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte