Většinu opic z prvního primatologického ústavu na světě, který byl v abcházském hlavním městě Suchumi založen roku 1927, gruzínští vojáci za války rozkradli, ať už jako exotické suvenýry pro děti, maskoty do tanků či prostě na prodej do sousedního Turecka. Suchumský Institut patologie a terapie se mohl pochlubit některými velmi vzácnými druhy - zde se testovaly nejmodernější preparáty sovětské biochemie, odsud pocházely opice pro sovětský kosmický program. Abcházie byla na výsluní. Tato hýčkaná část hýčkané sovětské republiky Gruzie vděčila za své, v sovětském kontextu ojedinělé bohatství subtropickému klimatu, potažmo produkci luxusních plodin (citrusů, čaje a lískových oříšků), a zejména turismu. Krásami přímořské i vysokohorské fauny a flóry (na 130 endemických druhů) se na území velké 8600 km2 každoročně přijíždělo kochat na 1,6 milionu sovětských turistů!V primatologickém institutu dnes výzkum samozřejmě stojí. Ústav je napolo v troskách a z 6500 opic zbylo pouhých 256. Jedna ze zooložek říká: „Dokud nebude vyjasněn abcházský politický statut, nic se nezmění.“ To platí pro ústav i pro celou celou zemi. Potenciál je zde veliký, neuznaná zemička pod blokádou má však minimální možnosti.

Snadno si polepšit

Suchumi, dříve líné subtropické letovisko, zažilo nejkrutější boje. Téměř po celou válku bylo v držení Gruzínů. Abcházská vláda se přesunula do severněji položené Gudauty, suchumští Abcházové museli město opustit. Frontová linie kopírovala…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte