Od začátku roku mohou zdejší elektrárny, velké kotelny, chemické továrny či uhelné lomy vypouštět do vzduchu mnohem méně škodlivin než dosud. Po letech příprav a odkladů začal totiž pro všechny platit zákon o ochraně ovzduší, jehož limity jsou zhruba srovnatelné s vyspělým světem. Očekávání tvůrců této právní normy také nebyla malá. „Polovina obyvatel České republiky žije v oblastech s drasticky znečištěným ovzduším a řada lidí v severočeském kraji má oprávněný pocit, že jejich životy byly vlastně obětovány ve prospěch ostatních. Jsem velmi rád, že mohu odůvodňovat návrh zákona, který může zásadně přispět ke zlepšení kvality prostředí v naší zemi,“ prohlásil tehdejší ministr a předseda Federálního výboru pro životní prostředí Josef Vavroušek, když zákon v roce 1991 obhajoval v parlamentu. Splnilo se to? Bude se nám opravdu od nového roku dýchat stejně dobře jako ostatním Evropanům?

Přece tady žijeme

Silueta dvou komínů s červenobílými pruhy, ze kterých se valí hustý světlý kouř, už z dálky vystupuje na pozadí šedých, nízko ležících mraků. O pár kilometrů blíž se objevují i chladicí věže, zahalené závojem páry. Hnědouhelná elektrárna Počerady vyrostla na rovině pod Krušnými horami v sedmdesátých letech a dnes je producentem zhruba sedminy elektrické energie vyrobené firmou ČEZ. „To je samozřejmé, že elektrárna s tak velkou výrobou ovlivňuje významným způsobem životní prostředí v oblasti,“ říká počeradský tiskový mluvčí Ladislav Prokop. "Taky nás…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte