Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Hnědá škola Jonniho Hansena

Když loni na podzim oznámil vůdce dánských neonacistů Jonni Hansen úmysl založit soukromou školu pro děti svých stoupenců, přinesly o tom zprávu sdělovací prostředky mnoha evropských zemí, i české. Pozornost přitom vzbudilo nejen ideologické zaměření školy, ale i to, že dánský stát by byl nucen takovou školu finančně podporovat. Dalo by se očekávat, že plány na vytvoření neonacistické školy vyvolají v Dánsku samotném diskusi o konfliktu svobody vyjadřování a šíření rasové nenávisti. Tím spíše, že nacistická škola by vlastně zneužila konstrukci, která má pomocí finanční podpory školství napomáhat šíření demokracie. V Dánsku však zpráva vzbudila jen minimální pozornost. Abychom tuto reakci pochopili, musíme se podívat, jak funguje dánské soukromé školství.

Záleží na rodičích

Z 2100 dánských základních škol je 1680 obecních (folkeskoler) a 420 soukromých. Soukromé školy přitom navštěvuje 12 % školáků. Soukromé školství vychází ze zásady, že stát má právo prosazovat povinnou školní docházku pouze za předpokladu, že si rodiče mohou zvolit, jakým způsobem bude dítě v základní škole vyučováno. Aby tato volba byla reálná, nesmí být školné na soukromých školách příliš vysoké. Proto stát soukromé školy finančně podporuje: dostávají příspěvek ve výši 85 % průměrných celostátních nákladů na žáka ve folkeskoler, k tomu stát přispívá na investice (výstavbu, údržbu a provozní náklady). Zbytek příjmů soukromých škol pochází ze školného, které většinou činí 500…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte