NATO je padesátileté. Vzniklo spolu se studenou válkou a železnou oponou, která Evropu a svět rozdělila na dva bloky. Po desetiletí byly jeho členské státy na českých štábních mapách vyznačeny jako území nepřítele. Proto se u nás také přikládal historický význam půlstoletí Aliance, vzpomínanému 24.-25. dubna ve Washingtonu za přítomnosti České republiky coby formálního člena. Tím spíše, že washingtonský summit měl současně přinést odpověď na otázku, čím NATO ve skutečnosti je, respektive čím chce být půl století po svém vzniku.Dnes totiž existuje „staré“ a „nové“ NATO. To „staré“ nadále zajišťuje svým členům bezpečnost ve světě zbraní hromadného ničení, expanzivních diktatur, terorismu. To „nové“ posiluje společnou bezpečnost spoluprací s Ruskem a Ukrajinou, projevuje otevřenost vůči přijímání dalších států, neslouží jen ochraně vlastních členů, ale i jiných zemí či komunit - důkazem budiž aktivní účast na řešení kosovské krize.

Nová stará Aliance

Hned na počátku je třeba zdůraznit, že závěry washingtonského summitu neobsahují žádný podstatný posun akcentů směrem k jakémukoli z výše zmíněných postojů - k tradičnímu či ofenzivnímu, otevřenému pojetí bezpečnosti členských států. Ve Washingtonu totiž byly zachovány celkem tři ze čtyř bodů dosavadní strategie Aliance, které zvýrazňují, že NATO plní, jak doslova praví jeden z těchto bodů, „funkci odstrašování a obrany proti každé hrozbě agrese směřující proti jakékoli zemi NATO“.Na druhé straně…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte