0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře8. 2. 19982 minuty

Diskuse Czech made

14-mobr-23-petracek2.gif • Autor: Respekt

Kdo v pátek sledoval televizní zprávy a vystoupení poslance Zaorálka (ČSSD), musel si myslet, že se ocitl v Severním Irsku či Izraeli. Máme jednat s teroristy? Máme s nimi jednat dříve, než složí zbraně? Taková otázka měla a má smysl v Belfastu. Máme jednat s teroristy dříve, než se zřeknou svého požadavku na likvidaci naší země? Taková otázka měla a má smysl v Jeruzalémě. Ale proč bychom my neměli diskutovat s Franzem Neubauerem? Odmítá snad složit zbraně? Vložil snad do sudetoněmecké charty požadavek likvidace „české entity v prostoru Böhmen und Mähren“?

Sociální demokraté spustili mohutnou ofenzivu proti účasti Franze Neubauera v Koordinační radě česko-německého Diskusního fóra: Neubauer byl od začátku proti česko-německé deklaraci, tak proč by se podílel na jejích výsledcích? Zemanova strana chce být papežštější než papež, ale přitom zapomíná, jak to v životě chodí. I Benjamin Netanjahu byl od počátku proti palestinské autonomii, když se však stal premiérem, podal ruku Arafátovi a jeho vláda převzala závazky dohod z Osla. Česká sociální demokracie ovšem nenechává nic náhodě. Podle svého oficiálního stanoviska „nebude moci nést odpovědnost za plnění česko-německé deklarace“.

Proč ale nediskutovat s Neubauerem? Uslyšíme nepříjemné věci, on od nás taky. Nepříjemné věci se prostě musí vyříkat, jen tak se z nepřítele může stát partner. Nebo taky nemusí, ale jinak než debatou to nezjistíme. Občas se hovoří o české neochotě k uvažování „něco za něco“, jinými…

Reklama

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc