Předseda republikánů Miroslav Sládek zase jednou popletl hlavu českým politikům i právníkům. Nejdříve ho sněmovna zbavila poslanecké imunity za rasistické výroky na demonstraci, poté se Sládek několikrát nedostavil k soudu, a nakonec tam byl doveden až z vazební věznice. Mezitím se ale nemohl účastnit volby prezidenta republiky, kterou ve druhém kole vyhrál Václav Havel právě o jeden hlas. Stala se poslanci Sládkovi křivda?

Čekání na Ústavní soud

Právnický svět se rozdělil do dvou táborů. Poslanci, kteří se svým hlasováním odmítli Sládkem vůbec zabývat, tvrdí, že ústava mluví pouze o přítomných poslancích, a hlasování s přenosnou urnou ve věznici většinově vetují. Navíc upozorňují na to, že příkaz k přerušení vazby může dát pouze nezávislý soud. Oponenti naopak říkají, že dotyčnému poslanci bylo zabráněno ve výkonu mandátu, tím byl zkreslen poměr sil v parlamentu, a tedy i porušena základní zásada parlamentní demokracie. Vzhledem k tomu, že ústava, volební zákon ani jednací řád sněmovny tyto záležitosti nijak neupravují, musíme počkat na výrok Ústavního soudu, který by mohl být precedentem pro všechny podobné případy v budoucnu. Causa Sládek je však součástí širšího problému - je projevem chybné konstrukce poslanecké imunity v České republice.

S termínem poslanecká imunita se nejčastěji setkáváme v okamžiku, kdy se opilí poslanci za volantem snaží uniknout ramenu spravedlnosti. Imunita ale není, jak by se zdálo, vynálezem komunismu, ale…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte