Pohromy patří odedávna k nejpřitažlivějším literárním tématům. Už na samém úsvitu lidské civilizace se v Mezopotámii vyprávěl mýtus o potopě, který se později stal jednou z nejpůsobivějších partií Starého zákona. Katastrofická a apokalyptická literatura se v podobě namnoze výstředních a fantastických proroctví široce rozvinula ve zjitřené atmosféře na přelomu letopočtů a hojně se pak objevovala vždy, když se společnost blížila k nějaké rozhodující proměně: v pozdním středověku, v éře baroka, na prahu modernismu. I v naší éře byla na téma katastrof napsána díla s výsostnými uměleckými ambicemi (připomeňme jen Camusův Mor), ale osvědčené téma se široce uplatnilo především v masové kultuře, kde se žánr stabilizoval jako spotřební, dobrodružné čtivo podobné detektivkám nebo hororům.Nový román Ondřeje Neffa Tma se k této „lehčí“ linii svým tvarem nepokrytě hlásí a napínavostí, rychlým tempem a drsnou surovostí odpovídá americkým vzorům. Už trilogie Milénium, jež Tmě předcházela, líčila obludné zdivočení lidstva, jež provází hroucení civilizace, příběh se však odehrával v neurčitém scifistickém světě na počátku příštího tisíciletí. Děj Tmy začíná v Praze letos na jaře a setkáváme se v něm s důvěrně známými reáliemi. Také mnohé postavy známe z televize a můžeme srovnávat, zda jednání románového Havla, Klause, Koukala, Macka apod. odpovídá našim představám o povahách a schopnostech jejich předobrazů.

Bez proudu

Románová fikce se od reality odštěpí 17.…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte