Prestižní Jungmannovu cenu udělovanou Překladatelskou obcí získal letos Martin Hilský za převod kompletních Shakespearových Sonetů (velké S je úmyslné, neboť sonety, ať už v čisté formě či pouze jejich části, se vyskytují i v raných mistrových dramatech, především v komedii Marné lásky snaha). Tato ucelená básnická sbírka vyšla jako druhý svazek dvojjazyčně koncipované edice nakladatelství TORST, jež si klade za cíl, a vypomozme si zde příhodně anglickým slovem, být maximálně user-friendly. Ona přátelskost k uživateli se pak projevuje přinejmenším dvojím způsobem: za prvé klasickým formátem knihy, čímž se svazek oproti tradičně chápaným akademickým „bichlím“ stává přenosným, jakož i oku příjemným písmem. A za druhé zhruba sedmdesátistránkovou fundovanou studií a podrobným poznámkovým aparátem, jímž je vybavena originální i česká verze každého sonetu.A čím je výjimečný samotný překlad? Z hlediska překladatele patrně tím, že Martin Hilský i v Sonetech vychází z koncepce překladu divadelního, o čemž se sám zmiňuje na stranách 10 až 12. Z hlediska čtenářů pak zejména tím, že každý z nich má možnost pracovat se svým vlastním „třetím textem“, což je termín zavedený v samotném závěru úvodní stati. Ale vezměme vše pěkně „od Williama“.

Masky a příběhy

Každé dítě školou povinné ví, že v lyrice, kam sonet jako žánr bezpochyby spadá, vyjadřuje autor své pocity a nálady. Třebaže první zásadou každého zasvěceného shakespearologa je, že o Shakespearově životě…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte