Reformasi, reformu, hřmělo před půl rokem ulicemi indonéských měst. Volání bylo tak silné, že dokázalo svrhnout Suharta, po 32 let neomezeného vládce ostrovní říše. Stejné skandování se nyní čím dál hlasitěji ozývá mezi demonstranty v Malajsii na adresu jiného dlouholetého vůdce. Svět čeká, jak dopadne Mahathir bin Mohamad, který zemi řídí pevnou rukou již 17 let. Analytici vesměs soudí, že pozice malajsijského premiéra není zatím tak horká, aby musel následovat Suharta. Dodávají však, že co není dnes, může být už zítra.

V indonéském stylu

Nejdeme-li příliš do hloubky, paralely mezi pádem Suharta a současnými problémy Mahathira bijí do očí. Oba přestárlí vůdci dlouho pevně svírali otěže moci ve svých zemích a málokdo si troufl jim odporovat. (Byť Mahathir přece jen ne tak despoticky jako indonéský diktátor, zaštítěný armádou.) Celý region se chlubil nebývalou prosperitou, a tak i občasné nářky na nedostatek svobody se rychle utopily v moři rostoucího bohatství. Idylu rozmetala až asijská ekonomická krize - odborníci odhadují pro letošek propad malajsijské ekonomiky na pět procent.Sám Mahathir použil srovnání s Indonésií v nedávném projevu, kde vysvětloval, proč sesadil a uvěznil vicepremiéra a svého chráněnce Anwara Ibrahima: „Snažil se vyvolat povstání proti vládě v indonéském stylu.“ Stupňující se boj o moc mezi oběma nejvýše postavenými malajsijskými politiky a spor o to, jak vyvést zemi z ekonomického marasmu, vyvrcholil obviněním…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte