Senátor Václav Benda (ODS) obvinil v novinách prezidenta republiky, že spolu s blíže neurčenými politiky menších pravicových stran připravoval útok na parlamentní demokracii v České republice. Senátor přitom naznačil, že spiklenci mohli být nástrojem v rukou východních tajných služeb, snažících se zabránit našemu vstupu do NATO. Výbušností svého obsahu předčilo Bendovo komuniké dokonce i dva roky starý výstup, v němž předseda ČSSD Miloš Zeman obvinil vnitro ze snah zavést v Česku policejní stát. Zatímco ovšem Zeman předložil na podporu svého tvrzení alespoň kufřík „dokumentů“, byť falešných, Benda si s materiálními důkazy nedělá starosti už vůbec. Jeho důkazy jsou spíš intelektuálními kombinacemi, ale tisku je bohužel nemůže prozradit, protože se týkají tajných skutečností. Několikrát prý o nich informoval „naše tajné služby“, ty však jeho iniciativu zametly pod koberec.

Rejdy KGB

Benda tvrdí, že představitelé Hradu a „malých stran“ (míněny jsou ODA, KDU a – později – Unie svobody) zaútočili proti demokracii loni celkem třikrát. Poprvé v květnu, kdy Václavu Klausovi vnutili tzv. balíček ekonomických opatření. Přitom podle Bendy nebyla situace tak zlá, ekonomické potíže ale záměrně zveličili „někteří politici a novináři“ s cílem vyvolat puč a omezit vliv Václava Klause. Podruhé v říjnu, kdy odstoupil ministr zahraničí Josef Zieleniec: tehdy prý šlo o rafinovaný pokus získat pro šéfa diplomacie podstatně větší moc. A konečně třetí atak přišel v…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte