Na počátku devadesátých let viděla většinová česká společnost hlavní romský problém v kriminalitě. Později se začalo ukazovat, že tkví v něčem nebezpečnějším, totiž v tom, že se většinová společnost nedokáže s romským svérázem civilizovaně vyrovnat. Kriminalita zaostalejších menšin je vyspělému světu důvěrně známá, šokují jej však vražedné agrese českých holohlavých násilníků opřené o všeobecně rozšířené rasové předsudky. Romský problém se stal českým problémem, neboť před Evropou vyjevil, jak nesnášenlivý je národ, který usiluje o vstoupení do jejích struktur. Jednou z příčin tohoto „českého problému“ je přitom lehce napravitelná skutečnost, že průměrný Čech o Romech až na pár stereotypů skoro nic neví. Ani v učebnicích se téměř nic nedočte o romské kultuře. Ta je prastará, ale jejími tradičními vyjadřovacími prostředky byly hudba a výtvarná řemesla, zatímco literatura setrvávala až na výjimky ve stavu ústní slovesnosti. Publikace umožňující hlouběji poznat romské etnikum bývaly navíc donedávna českými knihkupci většinou bojkotovány (viz Respekt č. 43/1997), neboť narušovaly příjemný pocit nadřazenosti, kterého si jinak Češi, znervóznělí ze zaostávání za Evropou, mohou užít jen vzácně. I proto lze sborník příběhů a úvah na romské téma, který jeho pořadatelka Erika Manuš nazvala Jdeme dlouhou cestou, pokládat za dílo vpravdě průkopnické.

Pozvánka do rodinného kruhu

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte