Literární memoáry většinou v prvním plánu spíš zastírají, než odkrývají skutečnou podobu svých autorů, což platí především v případě, kdy jimi pisatel ukotvuje svou pozici v historii, umění, společnosti. Ani samy případné intimity nezaručují žádnou „autenticitu“, vždyť takové poodhalování skrytého je vždy také věcí výběru a strategie, a to i tehdy, když se vzpomínající rozhodne říct na sebe „všechno“ - což přece nikdy úplně neudělá. Ale přes to, co je na autobiografiích problematické, nabízí tento „žánr“ jaksi ze své definice jednu ohromnou příležitost. Ta není ani tak spojena s jejich literární nebo faktografickou hodnotou jako spíš s možností vyvolat z paměti to, co v ní je a co v ní zbylo, a v tomto „dolování“ rekonstruovat svůj život, dát mu tvar, přehlédnout jeho obsah. Je to samozřejmě činnost blízká spíš autoterapii než standardní umělecké tvorbě, ale to nakonec není rozhodující.

Duše a filozof

Důležité je, je-li takový restaurátor k sobě dostatečně pravdivý - to ovšem může vposledku posoudit jen on sám. Takové paměti se píšou až jako zúčtování se životem, tedy na jeho konci a jako jeho dovršení. Tak vznikala i autobiografie Miloslavy Holubové nazvaná Necestou cestou, kterou před nedávnem vydalo nakladatelství Torst.

Historička umění Miloslava Holubová (nar. 1913) je příkladem, kdy za autorem pamětí nestojí žádné velké konkrétní dílo nebo společenská prestiž, ale vlastně „jen“ osmdesát let života, který přestože v žádném případě…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte