Japonský premiér Rjútaró Hašimoto odchází z úřadu. Proč? Již před volbami do horní komory parlamentu, které se konaly v neděli 12. července, prohlásil, že získá-li jeho Liberálně demokratická strana méně než 50 křesel, odstoupí. A svůj slib dodržel. Zatelefonoval Billu Clintonovi, odřekl plánovanou návštěvu USA a zrušil i oficiální návštěvu Číny. Ve volbách do Sněmovny poradců (horní komora parlamentu) totiž získali liberální demokraté jen 44 křesel oproti původním 66. Přitom šlo pouze o volby částečné, kdy se každé tři roky obměňuje polovina křesel, 126 z celkového počtu 252, na funkční období 6 let. Navíc ve Sněmovně reprezentantů (dolní komora parlamentu), jež má zásadní vliv na politiku vlády, bankovnictví, přijetí finančních reforem i na rozhodnutí, kdo bude premiérem, mají liberální demokraté většinu. V normálních podmínkách by to Hašimoto asi tak snadno neodtroubil. Ale v hluboké a dlouhé recesi, v níž se Japonsko nachází, dopadlo vše jinak. Hašimotovi nepomohlo ani ohlášené snížení daní, s nímž přišel před volbami. Změní se s jeho odchodem japonská politika?

Než vypukla krize

Na univerzitní půdě panuje názor, že podstatné změny se konat nebudou. Volby do Sněmovny poradců byly pro Japonce vždy vyjádřením protestu. Jako by nyní chtěli vládnoucí stranu potrestat za to, že nastala ekonomická krize - aby se pod touto studenou sprchou liberální demokraté probrali. (Tomu nasvědčuje i zisk komunistů, kteří si polepšili z 6 křesel na 15.) Voliči…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte