Celá léta byl neoddělitelnou součástí polsko-českých summitů slovní spor: má v závěrečném prohlášení figurovat výraz „konzultace“, či „koordinace“? V listopadu 1994 se dokonce odehrál menší diplomatický skandál. Václav Klaus na otázku novinářů, proč Praha tak sveřepě stojí za „konzultací“, reagoval - aniž by se ohlížel na přítomné premiéry Polska a Maďarska - požadavkem okamžitého ukončení tiskové konference. Z tohoto hlediska proběhla předvánoční krakovská schůzka Geremek - Šedivý zcela idylicky. Český ministr zahraničí totiž dostal z polské strany téměř volnou ruku v otázce, zda šlo „jen“ o konzultaci, či „přímo“ o koordinaci. Současně Praha tímto prostým způsobem poprvé ucítila na vlastní kůži změnu, která se v polské regionální politice začala rýsovat po nástupu liberálně-konzervativní koalice k moci.

Sen o rozehrávači

Jako největší stát střední Evropy se Polsko nikdy netajilo ambicemi, že by se v prostoru mezi Německem a Ruskem nejraději vidělo v takové roli, jakou zastává v košíkové rozehrávač - hráč, jehož přihrávka rozhoduje o tom, kdo teď namíří na koš. Časté změny pravicových vlád počátkem 90. let však nedávaly přílišnou šanci koherentní regionální politice. Postkomunistická levice, která se dostala k moci v roce 1993, zase programově vedla politiku absence zájmu vůči všem novým východním sousedům Polska. Větší iniciativu projevovala pouze „jižním směrem“, vůči členům visegrádské skupiny. Ani zde se však nedalo mluvit o nějakém tvůrčím…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte