Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Atomový sen končí, vzbuďte se

Ještě nikdy nebyla jaderná energetika v Německu v tak velké krizi jako nyní. Během posledních tří týdnů se mezi odpůrce štěpení atomu přiřadila čtvrtina obyvatelstva, a celkem se tedy proti jádru stavějí více než dvě třetiny Němců. Proč jejich počet stoupl tak radikálně zrovna teď? To, co za léta nezmohla ekologická hnutí, zařídili provozovatelé elektráren sami: minulý měsíc vyšlo najevo, že jaderná lobby podvádí. Přesněji řečeno, že zamlčuje nedovolenou radioaktivitu provázející transporty vyhořelého jaderného paliva z Německa do Francie a Anglie. Skandál je tak velký, že opoziční politici hovoří o konci jaderného programu v Německu a o likvidaci všech devatenácti atomových elektráren. Vláda prozatím zastavila veškeré „jaderné“ transporty a slíbila přísnější kontrolu nad jadernou lobby.

Lepší je mlčet

Koncem května dostala spolková ministryně životního prostředí Angela Merklová od své pařížské kolegyně nepříjemnou zprávu. Některé kontejnery typu Castor, přepravující po železnici vyhořelé palivo z německých jaderných elektráren k dalšímu zpracování do Francie, prý vykazují nadměrné hodnoty radioaktivního záření. Podle pařížských úředníků to trvá už víc než deset let a jen loni byly vyšší hodnoty naměřeny každému pátému z celkem padesáti transportů.Zpráva způsobila bouři. Až dosud totiž majitelé nákladů - tedy šéfové atomových elektráren - tvrdili, že vše je v naprostém pořádku. Ministerstvo tedy nechalo jeden z transportů přeměřit a kontrola…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte