Pláč nad extratřídou

Čtením českých tiskovin se člověk neustále poučuje, ale lidem slabší tělesné konstrukce to přináší jistá rizika. Po přečtení článku Dejte mi auto s šoférem a já půjdu (Respekt č. 8/98) jsem však nevěděl, mám-li se smát, nebo plakat. Už to, že si bývalí ministři ponechávají erární automobily, často i se šoféry, je dostatečným důkazem toho, na jaké ubohé kulturní výši jsou dnešní čeští politici. Jako by dosud nepochopili, že netvoří nějakou zvláštní třídu oprávněnou k různým výhodám, jež nejsou dostupné obyčejným voličům. Zdá se, že v tom ohledu není rozdíl ani mezi bývalými disidenty a bolševickými půlpány, jejichž chamtivost a korupce neznaly mezí. Co mne však doslova ohromilo, byla ta drzost, s jakou jmenovaní politici reagovali a odpovídali na novinářovy otázky. Zde už je rozdíl mezi kultivovanými politiky, jaké máme třeba my zde v Kanadě, a ješitnými primadonami vychovanými za šedesát let nesvobody různých odstínů, která v Čechách panuje už od roku 1938, tak očividný, že je z toho čtenáři smutno. Cožpak se u vás nenajde aspoň jeden politik, který by myslel na poplatníky, a ne na sebe? Vaši politici by si měli ty exministry dobře zapamatovat a postarat se o to, aby ani jeden z nich do příštího parlamentu ani nohou nepáchl.

O.J. Spilar, Toronto

Tragický prvek února 1948

Únorový převrat před…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte