Do druhého kola slovenských prezidentských voleb, určeného na 5. března, nastoupí jen dva kandidáti: spisovatele Ladislava Balleka navrhla Strana demokratické levice (SDď), železničáře Milana Fogaše nezávislý poslanec Miroslav Kočnár. Pro Fogaše bude asi hlasovat jen jeho navrhovatel. Ballek má přes svou komunistickou minulost i mezi opozicí pověst více méně slušného člověka a mnozí poslanci Slovenské demokratické koalice (SDK) i Maďarské koalice mu předem avizovali podporu. Půjde ale jen o politické gesto - naděje SDď, že by se Ballek mohl jen přiblížit k nutným třem pětinám, tedy 90 hlasům v prvním či druhém hlasování druhého kola, je marná.

Mečiar neúspěšný…

Druhé kolo vzbuzovalo zájem hlavně předem avizovanou, ale pak neuskutečněnou kandidaturou šéfa HZDS Vladimíra Mečiara. Kroky představitelů hnutí působily chaoticky: předseda jeho poslaneckého klubu Cabaj nejprve oznámil, že Mečiara navrhne na post prezidenta, vzápětí však vyšlo najevo, že ještě nemá souhlas svého kandidáta. O několik dní později Cabaj dodal, že HZDS už má 92 hlasy pro zvolení, ale ostatní lídři hovořili jen o tom, že je třeba diskutovat. HZDS poté kandidaturu nepodalo: zatímco jedni zdůrazňovali, že tak významného představitele nebudou vystavovat riziku nezvolení, druzí tvrdili, že hlasů by bylo dost, ale chybí dostatečná podpora vedení politických stran (rozuměj stran opozice), a tudíž jen proto se premiér o úřad prezidenta neuchází.

Slovenští komentátoři mají v…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte