Krajem procházejí fanatičtí kazatelé s kajícníky, kteří si do krve bičují záda. Kdo slyší jejich pokřik „konec světa se blíží“, rozdá svůj majetek, zpovídá se z hříchů a opouští domov. Poslední den v roce se lidé scházejí na loukách, aby byli pospolu ve chvíli ohlášeného zániku. Podle jedněch shoří svět za okamžik nebeským ohněm, podle jiných zaduje hlas trouby archanděla Gabriela a svolá všechny na poslední soud. V římské bazilice svatého Petra slouží půlnoční mši sám papež - většina přítomných to považuje za poslední událost ve svém životě.

Tak podle starých kronik prožívala Evropa poslední měsíce roku 999. Konec světa ale tehdy nepřišel. Dnes se blíží ke svému závěru další křesťanské tisíciletí. Uskuteční se tehdejší prognózy napodruhé, anebo se alespoň podle středověkého vzoru zopakuje davová hysterie?

Dny velké zkázy

Podle okultistů a astrologů je konec světa v nejbližších letech, možná měsících velmi pravděpodobný. I průměrný znalec magie přece dokáže snadno spočítat trojnásobek čísla 666, které měla na čele napsáno šelma z Apokalypsy sv. Jana: může to znamenat, že světová katastrofa nastane již letos. Nebo má spíše pravdu slavný americký léčitel Edgar Cayce, který už před půlstoletím předpověděl na rok 1999 třetí světovou válku, po níž bude bezprostředně následovat konec světa? Středověký astrolog Nostradamus k témuž datu ohlásil příchod „třetího Antikrista“ - další neklamné znamení katastrof a zničení. Podle soudobého japonského…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte