Teprve minulý týden, tedy plné čtyři měsíce poté, co vláda oznámila, že připravila program na oddlužení malých bank, se celá akce začíná reálně rozjíždět. Po několikaměsíčním dohadování mezi státní Konsolidační bankou a ČNB byla totiž konečně podepsána trojstranná dohoda mezi zmíněnými ústavy a FNM. Podle ní to bude centrální banka, kdo bude odkupovat a vymáhat nedobytné úvěry malých bank. Oddlužování a následné vymáhání miliardových částek - do akce se už závazně přihlásily Moravia Banka, Banka Haná a Pragobanka - bude pak provádět stotisícová společnost s ručením omezeným Česká finanční. Tato společnost se tak svým názvem i právní formou k nerozeznání podobá společnosti Česká inkasní, s. r. o., která byla před třemi lety založena ministerstvem financí, aby zbavila nedobytných pohledávek Československou obchodní banku. Proč ale oddlužování malých i velkých bank probíhá přes takovéto majetkově miniaturní společnosti?

Postup je následující. Banky, které o oddlužení projeví zájem, prodají České finanční své špatné úvěry za jejich nominální hodnotu, a to až do výše 110 % základního jmění každé jednotlivé banky. Peníze na odkup poskytne České finanční Konsolidační banka, která se tak stane jejím věřitelem. Banky se tím zbaví špatných úvěrů a dostanou hotové peníze, současně se ale stávají dlouhodobými dlužníky České finanční, neboť se zavazují, že po pěti až sedmi letech odkoupí zmíněné pohledávky zase zpět. V průběhu této doby však budou muset banky na všechny…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte