V souvislosti s Romy se často užívá fráze „je třeba zvýšit vzdělanost romských dětí“. To je jistě pravda, ale takto formulovaná věta zamlžuje fakt, že proces vzdělávání je oboustranná komunikace. Bez náležitého „vzdělání“ školy, tedy učitelů, administrativních pracovníků a celého školského systému, v romské kultuře, jazyku a historii nelze vinit romské žáky z neochoty či neschopnosti se vzdělávat podle požadavků většinové společnosti. Romské dítě má většinou při vstupu do školy oproti českým dětem nevýhody nejen sociální, jak se neustále zdůrazňuje, ale je znevýhodněno především tím, že škola nerespektuje jeho etnická, antropologická i historická specifika - zatímco ve vztahu k českým žákům se naopak z etnokulturních, historických, ba i antropologických determinací ve vyučovacím procesu přímo vychází.

Ztracená mateřština

České dítě se učí v mateřštině; škola tedy jen jeho mateřský jazyk rozvíjí. Romské děti, které do školy přicházely ještě před dvaceti třiceti lety, znaly obvykle pouze romštinu. Asimilační tlaky na rodiče a pohrdavý vztah většinové společnosti k romskému jazyku vedly k tomu, že většina romských dětí romsky už neumí a česky ještě ne - hovoří romským etnolektem češtiny s omezenou slovní zásobou, nenormativní výslovností a posunutou stylistikou. Učitelé si většinou neuvědomují příčiny tohoto sociolingvistického faktu a romský etnolekt češtiny kvalifikují jako neschopnost, zanedbanost romských žáků. Jejich postoj pochopitelně…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte