Větou „Jedné noci snil“, jíž pojmenoval Jan Brabec, bubeník a tvůrce skupiny Domácí kapela svou druhou desku, začíná krátký alegorický text Ladislava Klímy. Jakýsi muž jménem Selen se v mrákotném, zimničném snu ocitne na „konci času“, v „království oblaků, ohnivých, nevýslovným bohatstvím nevídaných barev a tvarů hřmících“. Když procitne, zděsí se, na okraj jaké zářící, avšak záhubné propasti ve svém halucinačním putováním dospěl: „Jen proto je vše tak svůdné, aby zkázonosnou moc svou mohlo projevit!… Všude zeje propast, netušitelné utrpení číhá v ní.“

Sváteční capella

Z Brabcovy hudby vane rovněž neopakovatelná atmosféra závratného víru, jenž posluchače, podobně jako toho snícího Selena z Klímovy povídky, unáší mimo prostor běžných souvislostí, do míst, kde se vynořují obrysy něčeho původního a prastarého. Vibrující sytost Brabcových bicích spolu s chrámovým zpěvem Michaely Němcové, nad nímž se ve vlnách slévají zvuky houslí (Jiří Zavadil) a violoncella (Tomáš Schilla), vytváří omamnou a hustou tkaninu zvukového rituálu. Jako bychom se na dlouhou dobu potápěli pod hladinu běžné racionální pozornosti, a tím si přivozovali ten efekt, že zvuk k nám doléhá jaksi v přívalech, v rytmech hukotu krve a úderu srdce. Nebo si naopak představíme, že jsme vysoko v horách, kde je řídký vzduch, takže zvuk z kostelních zvonů v údolích slyšíme v mnohonásobných ozvěnách a závratně zkreslených vírech.

Brabcova hudba je v každém případě neobyčejně silná a…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte