Nejprve připomeneme jednu zapomenutou historii. Autorka scénáře Zapomenutého světla, dnes lektorka filmové dramaturgie na Kolumbijské univerzitě Milena Jelínková, vzbudila už na konci 50. let pozornost, o niž nestála. Ještě jako studentka FAMU se totiž stala obětí uměle vyrobeného skandálu okolo filmu režiséra Miloše Makovce Snadný život, jenž byl jejím scenáristickým debutem. Z podnětu Zdeňka Nejedlého proti ní útočily celé vysokoškolské výbory ČSM za to, že zlehčuje a hanobí úsilí vysokoškoláků. Pravým důvodem rozhořčení byl první český rock'n'roll na filmovém plátně. Autorku textu pak potkalo štěstí v neštěstí: mohla se po uzavření manželství vystěhovat do USA.

Přemáhaný vnitřní žár

Její návrat do přítomnosti se ukázal být příjemným překvapením. Jako scenáristka Zapomenutého světla převzala titul a krátký leitmotiv (ne o mnoho víc) z kontroverzní nesyžetové prózy spisovatele-kněze Jakuba Demla z třicátých let, jejíž některé stránky  - obsahující právě zmíněný leitmotiv kněze, roztírajícího na smrt nemocné ženě na prsou sádlo jako lék proti úpornému kašli neprošly tehdejší mravnostní cenzurou. Realizace filmu se ujal režisér Vladimír Michálek. Lze ocenit odvahu scenáristky, která mu poskytla novou příležitost po beznadějně nepovedené Americe, v níž se s Kafkovou předlohou úplně minul, aniž dal svému režijnímu debutu nějaký vlastní zřetelný obsah. Ačkoli ani tentokrát není jeho režie bez závažných chyb, nedá se říci, že by pokazil úplně…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte