Znakem současného výtvarného umění přestává být postupně rám nebo podstavec, ale stává se jím čím dál tím více vlastnost daného předmětu „býti vystaven“. Přestává-li být co vystaveno (výstavní prostor může být reálný stejně tak jako „virtuální“), dílo svou uměleckost ztrácí.

Současné výstavní umění se často odvolává na Marcela Duchampa - uměním je samotný akt tvorby, tvůrčí počin sám o sobě - a dovádí jej do důsledku: výstava je evidencí tvůrčího aktu, respektive výstava je sama tvůrčí akt. Z výtvarného umění se tak stává postupně umění výstavní. Umělecký akt spočívá v umístění objektu do uměleckého prostoru. Tam může být, i zprostředkovaně, zahlédnut (odtud vizuální umění). Vystavované dílo nemusí v sobě obsahovat důvod, proč je vytvořeno (vystaveno) takovým a takovým způsobem, divák je často degradován na kontrolora katalogu. Pro výstavního umělce, kritika i diváka má tento přístup nesporné výhody. První nemusí o svém díle pochybovat („co je a co není umění!“ volá v zápalu), druhý eviduje souvislosti, zařazuje, srovnává, prosazuje, a stává se tak nenahraditelným - sám je umělec byť, ouha, se schopnostmi úředníka, poslední nemusí se trápit s vlastním názorem.

Nekonečný kruh

Úvahy o významu umění nebo daného uměleckého výtvoru mohou vést na jedné straně k paradoxu (například jen tehdy, připustíme-li konec umění, můžeme současné umění považovat za živé, jen tehdy považujeme-li současné umění za živé, přestáváme hovořit o smrti umění), na…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte