Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Vulterin smiřovač

Už více než dva měsíce stojí v čele Bezpečnostní informační služby donedávna naprosto neznámý vědec Karel Vulterin. Od té doby jako by tajná služba pro české politiky i novináře přestala existovat: zatímco za éry prozatímního ředitele Stanislava Devátého se neustále objevovala víceméně nepodložená obvinění o nezákonnosti některých aktivit BIS, nyní je až zarážející klid. Dokonce i Jaroslav Bašta, neúnavný to zveřejňovatel nejrůznějších stránek ze spisů tajné služby, jako by ztratil svůj někdejší apetit. Zatím existují dvě možná vysvětlení, proč tomu tak je: buď nový šéf nastoupil do „firmy“ tak razantně a jeho osobnost je takovou zárukou i pro někdejší kritiky tajné služby, že všechny zúčastněné přešla chuť na veřejnosti máchat špinavé prádlo, nebo Vulterin dostal od politických stran pověstných sto dnů klidu.

Zatím beze změn

Vezmeme-li v úvahu pouze seriózní námitky, bylo bývalému řediteli Devátému nejvíce vytýkáno, že se BIS pod jeho vedením změnila v klubko rozhádaných zpravodajců. V tajné službě tehdy skutečně existovaly minimálně dvě skupiny, které usilovaly o moc a vliv. A není těžké uhodnout, že právě přes skupinu Devátého oponentů se na veřejnost dostala většina tajných dokumentů, kolem nichž vznikaly známé aféry BIS. Leckdo proto čekal, že nový ředitel nejprve provede zásadní personální změny. Nic takového se však dosud nestalo.

Z vyšších funkcionářů ze služby sice odešla někdejší náměstkyně ředitele Sylva Šauerová a šéf…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.