Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Vulterin smiřovač

Už více než dva měsíce stojí v čele Bezpečnostní informační služby donedávna naprosto neznámý vědec Karel Vulterin. Od té doby jako by tajná služba pro české politiky i novináře přestala existovat: zatímco za éry prozatímního ředitele Stanislava Devátého se neustále objevovala víceméně nepodložená obvinění o nezákonnosti některých aktivit BIS, nyní je až zarážející klid. Dokonce i Jaroslav Bašta, neúnavný to zveřejňovatel nejrůznějších stránek ze spisů tajné služby, jako by ztratil svůj někdejší apetit. Zatím existují dvě možná vysvětlení, proč tomu tak je: buď nový šéf nastoupil do „firmy“ tak razantně a jeho osobnost je takovou zárukou i pro někdejší kritiky tajné služby, že všechny zúčastněné přešla chuť na veřejnosti máchat špinavé prádlo, nebo Vulterin dostal od politických stran pověstných sto dnů klidu.

Zatím beze změn

Vezmeme-li v úvahu pouze seriózní námitky, bylo bývalému řediteli Devátému nejvíce vytýkáno, že se BIS pod jeho vedením změnila v klubko rozhádaných zpravodajců. V tajné službě tehdy skutečně existovaly minimálně dvě skupiny, které usilovaly o moc a vliv. A není těžké uhodnout, že právě přes skupinu Devátého oponentů se na veřejnost dostala většina tajných dokumentů, kolem nichž vznikaly známé aféry BIS. Leckdo proto čekal, že nový ředitel nejprve provede zásadní personální změny. Nic takového se však dosud nestalo.

Z vyšších funkcionářů ze služby sice odešla někdejší náměstkyně ředitele Sylva Šauerová a šéf…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte