Prasešák jako památník

Holocaust Romů je skutečnost a je správné našim vlastním lidem připomenout, že v každém národě, a tedy i u nás se našli a také v budoucnosti mohou najít lidé schopní podílet se na vyvražďování jiného etnika. Opakujme to, pišme o tom, ať nestavíme pomník sami sobě v podobě sebeiluzí o naší „holubičí“ slovanské povaze. Současně ale nebourejme prasečinec v Letech, neboť i ten zápach při dalším a dalším výročí a kladení věnců bude připomínkou našeho vztahu k našim dřívějším spoluobčanům: cikánům (ne ještě Romům!).

Vím, že tímto výrokem vyvolám pohoršení u mnoha českých intelektuálů a moralistů. Neznám ty chovatele vepřů, ani nemám akcie jejich prasečince, ale zastávám se jich ve jménu živých Romů! Zbouráním prasečáku si my, gádžové, jako celek (včetně těch, kteří sedí ve vládě) očistíme svůj obraz, své svědomí, svoji image před zahraničím a prasečák vykoupíme stejně z peněz daňových poplatníků. Ti, kteří jeho zbourání navrhují, to nebudou platit z vlastní kapsy! A současně tímto skutkem „vyrovnání s minulostí“ vyvoláme další vlnu averze vůči Romům. Ptal se jich někdo, zda toto oni sami chtějí? A kterých Romů se kdo ptal? Většina z nich (asi 82 %) se vůbec k romské národnosti nehlásí. Jiný kmen, jiná rodina jsou pro ně něco podobného jako pro nás, tedy většinové, majoritní obyvatelstvo - jiný národ.

Při odhalování pomníku na místě hřbitova v Letech jsem také byla. Také jsem tam stála v bahně a dešti a pak s Romy chodila po…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte