Když přesně před měsícem varoval předseda sněmovny Miloš Zeman obyvatelstvo, že ministerstvo vnitra a Bezpečnostní a informační služba (BIS) chtějí proměnit Česko v policejní stát, čekaly se od něj bezodkladné důkazy. Zeman ale žádné nedodal. Řekl pouze, že své tvrzení opírá o „padesátistránkový materiál“, který ukáže jen panu prezidentovi. Vzhledem k nenadálé chorobě Václava Havla k tomu zatím nedošlo, nicméně z dostupných informací se zdá, že publikace Zemanových dokumentů skutečně přinese horké chvíle. Nikoli ovšem „policejnímu státu“, nýbrž šéfovi parlamentu osobně.

Pozvali jsme Baudyše

Jediným, kdo až dosud Zemanovu výbušnou složku spatřil, je předseda parlamentní komise pro kontrolu tajných služeb Jaroslav Bašta (ČSSD). Ten minulý týden nepřímo naznačil, že většina padesátistránkového materiálu se týká speciální policejní jednotky Alfa. Pokud je to skutečně tak, čili pokud Zeman skutečně opírá své důkazy „policejního sledování politiků“ a „nezákonného propojování vnitra s tajnou službou“ pouze o práci Alfy, hrozí mu podle lidí z policie velká blamáž.Tým Alfa vznikl v květnu roku 1994 a jeho úkolem byl boj proti ruským mafiím. V té době totiž policie dostala varovné signály, že si někteří ruští mafiáni chtějí v Čechách zřídit svůj hlavní stan. Prakticky veškerá činnost Alfy se týkala sledování proslavené restaurace U Holubů. Prakticky to znamená, že policisté odposlouchávali všech osm tamějších telefonních a faxových linek a měli pod…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte