Spor mezi ruskou mocenskou elitou a tajemníkem prezidentské Bezpečnostní rady Alexandrem Lebeděm vyvrcholil ve čtvrtek večer Lebeďovým odvoláním z postu tajemníka i z funkce prezidentova poradce pro otázky národní bezpečnosti. Lebeď prozatím paradoxně zůstává alespoň ve funkci zmocněnce prezidenta Jelcina pro mírové urovnání čečenské krize. I z této funkce má však být Lebeď podle slov premiéra Černomyrdina odvolán již tento týden, přestože to byl právě on, kdo dokázal pouhé dva měsíce po svém jmenování uzavřít s Čečenci mír.

Škola diplomacie

Lebeďovo odvolání vyvolává dojem, že se opakují i nejnovější dějiny Ruska. Boris Jelcin jistě nezapomněl, jak se prvnímu a zároveň poslednímu sovětskému prezidentovi Gorbačovovi dařilo skandalizovat, a nakonec dokonce na několik měsíců vypudit z Moskvy mimořádně populárního, odvážného a oblíbeného politika. Oním „otloukánkem“, na němž Gorbačov předváděl tehdejšímu sovětskému parlamentu svoji moc, byl totiž sám Jelcin.Šance, že se Alexandr Lebeď stane příštím ruským prezidentem, se však po jeho odvolání zvýšila. Není žádným tajemstvím, že tomuto až bezuzdně přímému vojákovi se, eufemisticky řečeno, nedostává vlastností diplomata. Lebeďova konfliktnost doposud pramenila především z téměř strojově přesné jednoznačnosti vyslovovaných myšlenek. Jinými slovy, Lebeď za tři měsíce svého působení na olympu ruské moci prokázal, že je schopen dosáhnout nemožného, tedy ukončení války v Čečensku. Nyní získal čas k tomu,…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte