Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Není důležité vyhrát, ale zvítězit

Největší sraz olympijských sportovců v dějinách, který právě začal v Atlantě, bude zcela jistě sledovat se smíšenými pocity Američan Robert Helmick. Částečně může být nadšen: právě on se totiž nejvíc zasloužil o to, že se výroční stá olympiáda nového věku nekoná v Athénách, ale v nepříliš známém městě na jihu USA. Úspěch měl ovšem svoje následky a ty dnes Helmickovi kalí radost: krátce po vítězství svého favorita byl totiž bez přesného vysvětlení vyloučen z Mezinárodního olympijského výboru. Jde teprve o třetí vyhazov ve stoleté historii MOV a podle zasvěcených kruhů jsou jeho důvody jasné: Helmick si svou kampaní za Atlantu znepřátelil vlivné olympijské diplomaty stojící na straně Athén. Ti se mu sice dokázali pomstít, ale výsledek jeho práce už nesmazali: morální právo kolébky olympiád přehrál důraz amerických manažerů. Pro vývoj moderního olympionismu je to příznačný moment.

Nejlepší na olympiádu

Olympijské hry jsou vedle své stoleté tradice výjimečné i svými spory, které je od samého začátku provázejí. Například zásada, že o medaile se smí ucházet jen ryzí amatéři, dlouho nutila hlavy MOV ke změnám definice profesionalismu. Původně byl amatérem sportovec aristokrat, který vůbec nepracoval, zatímco například zedník byl pokládán za profesionála. Později se kleště amatérismu rozvíraly a nepřípustné se stalo povolání jakkoliv související se sportem: na olympijské hry nesměl například učitel tělocviku. Američané řešili od dvacátých let omezení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.