Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Hypotéky pro otrlé

V polovině roku 1994 prohlásil Václav Klaus, že české banky začnou do šesti měsíců poskytovat občanům hypotéční úvěry se státní podporou. Koncem téhož roku se pak nechal slyšet, že splátka bude činit maximálně tisícovku měsíčně. Dnes je už nad slunce jasné, že to byl hodně silný optimismus. Tuzemské finanční ústavy přišly s prvními hypotékami o celý rok později, minimální splátka se u milionového úvěru (za nějž mimochodem například v Praze slušné bydlení nepořídíte) pohybuje okolo pěti tisíc a na slibovanou státní podporu Češi marně čekají dodnes. Neudržitelnost stávající situace nakonec uznal i Klaus: v nové koaliční dohodě je již explicitně řečeno, že nová vláda se zasadí „o zlepšení dostupnosti hypoték“, a za tímto účelem dokonce vznikne ministerstvo bydlení a regionálního rozvoje. Kdo se však detailně seznámil s genezí vzniku hypotéčních úvěrů u nás, zůstává střízlivým pesimistou.

Horní dva tisíce

Vláda přijala zásady, podle nichž se bude občanům vyplácet státní podpora, teprve vloni na podzim. Od té doby má materiál pod palcem ministerstvo financí: „Vypracovat metodiku toku peněz z rozpočtu k bankám je nesmírně složité. Už jsme tím popsali stohy materiálů,“ vysvětluje průtahy ing. Karel Bidlo, který má na Kočárníkově úřadě státní podporu na starosti. „Do konce prázdnin bude ale vše hotovo a všichni dostanou své peníze se zpětnou platností,“ dodává Bidlo na adresu dvou tisíc odvážlivců, kteří si s vidinou státní pomoci hypotéku zařídili a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.