Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

A záplatovat bude kdo

Oddělení důchodového fondu od státního rozpočtu je, zdá se, již jen otázkou času. Jeden z hlavních povolebních požadavků ČSSD totiž v uplynulém týdnu podpořila jak ODA, tak KDU-ČSL, a ODS tak nakonec nezbylo než ustoupit. Zřízení samostatného důchodového fondu tedy můžeme očekávat někdy na podzim letošního roku. Je to dobře, nebo špatně?

Okradení důchodci

Za poslední čtyři roky se ve státním rozpočtu rozpustily přebytky z důchodového pojištění za astronomických 42 miliard korun. Jak nikdy neopomine zdůraznit Miloš Zeman, pokud by se částka rozpočítala na 3 miliony důchodců v ČR, připadá na každého slušných dvacet tisíc. To je ovšem pouze část pravdy. Musíme si totiž uvědomit, že výše vyplácených důchodů jsou fixní částky, které stanovuje zákon (včetně případných valorizací). Příjmy z důchodového pojištění jsou naopak nepředvídatelné, neboť závisejí na výši nominálních mezd v ekonomice a celkové zaměstnanosti.Ani penzijní fond důsledně oddělený od státního rozpočtu nezaručí, aby se suma vybraného důchodového pojištění přesně rovnala sumě vyplácených důchodů. V tomto smyslu se tedy na „okrádání“ důchodců nezmění vůbec nic. Rozdíl je pouze v tom, že zatímco u průběžného financování ze státního rozpočtu se přebytky „rozlívají“ do ostatních položek státní kasy, u odděleného fondu se nadvýběr pojistného kapitalizuje. Jinými slovy: nikam neuteče.Důvod, proč se ODS tolik bránila oddělení penzijního fondu, je prozaický: vláda si pohodlně záplatovala díry…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.