Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Dnes jako za Stalina

Prezident Lukašenko se dosud sice nikdy neprojevil jako zvláštní stoupenec demokracie, nikdy si však také nedovolil ignorovat ji tak otevřeně jako nyní. Je to možná jen logické završení jeho předchozích kroků, ačkoli se vyskytují i hlasy, že jde zkrátka o nervózní reakci Lukašenkovy administrativy na ztrátu kontroly nad náladami běloruské společnosti. Avšak nezávisle na tom, který z těchto úsudků má blíže pravdě, je jisté, že od konce března se ulice Minska v téměř pravidelných týdenních intervalech mění v dějiště bouřlivých demonstrací - největších od roku 1991, kdy Bělorusko vyhlásilo nezávislost.

Na cestě od nezávislosti

Na rozdíl od ostatních národů střední a východní Evropy spadla Bělorusům po rozpadu SSSR nezávislost vlastně do klína. Silná většina obyvatel této země nepociťuje vlastní národní identitu (bělorusky mluví asi 10 % populace), ani se neztotožňuje se svým státem (Bělorusko bylo samostatné jen několik měsíců roku 1918). Běloruští nacionalisté, kteří se po roce 1991 ujali moci, projevili absolutní bezradnost tváří v tvář ekonomickému krachu: ten v této zemi nastal jednak v důsledku pádu plánovitého hospodářství, jednak kvůli náhlému narušení ekonomických vazeb s Ruskem. Navíc jejich pokus o renesanci „běloruskosti“ vyvolal pocit ohrožení mezi výlučně ruskojazyčnou většinou.Z tohoto pohledu sotva může překvapit, že se v prezidentském křesle před dvěma lety ocitl Alexandr Lukašenko, člověk, který rozhodně prosazoval opětnou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.