Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Standardní únava Václava Klause

Pokud se nic podstatného nestane, současná vládní koalice si po volbách dokonce upevní své pozice. Jisté pak je, že Václav Klaus se znovu stane českým premiérem. Většinou se v této souvislosti míní, že se tím nezmění politický kurz vlády. Tak jednoduché to ale zase není. Jaký je totiž vlastně stávající kurz Klausova kabinetu a co můžeme od staronového premiéra v příštích čtyřech letech čekat?

Nechuť k experimentům

Z toho, co Václav Klaus píše ve svých sloupcích či říká v rozhovorech, je patrné, že jeho přesvědčením je klasický liberalismus. V USA by byl Klaus považován za tzv. libertariána a sám by se tomu označení patrně nebránil (ostatně je také členem hayekovské libertariánské montpelerinské společnosti). Někdy ovšem bývá - poněkud zjednodušeně - také označován za konzervativce. Klaus je však spíše než konzervativcem v politickém slova smyslu člověkem povahově konzervativním. Bytostně nemá rád experimenty a není náhodou, že jediný, který svou autoritou zaštítil, byla kuponová privatizace (autoři této ideje, Dušan Tříska a Tomáš Ježek, jej také dlouho přesvědčovali). Jakékoliv jiné experimentování je Klausovi cizí: nezamlouvá se mu radikální myšlenka privatizace důchodového zabezpečení podle chilského vzoru, nezamlouvá se mu myšlenka postupného zrušení daně z příjmu po vzoru představ novozélandského experimentátora Rogera Douglase a přímo se mu protiví experimentování se železnicí (privatizace, konkurence, oddělení jednotlivých subjektů podle…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.