Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Dědictví po StB

Do konce letošního roku se bude Bezpečnostní informační služba stěhovat do nového areálu. V médiích se objevila zpráva, že je objekt příliš drahý. Šéf služby Stanislav Devátý sice uváděnou cenu jeden a půl miliardy popřel jako „značně nadsazenou“, ve srovnání se světem by i ale to byla obrovská láce: například sídlo izraelského Mosadu stálo v přepočtu zhruba 25 miliard korun. Problémem tedy nejsou samotné peníze, ale spíš to, co za ně Devátého úřad dostane. A v tomto smyslu areál svým novým majitelům mnoho důvodů k radosti nenabízí.

Nevíš, kdo tě poslouchá

Už jeho poloha vzbuzuje v odborných kruzích rozpaky: budoucí centrála BIS je malebně zasazena na okraj stodůlkovského sídliště mezi hradbu mnohapatrových paneláků a dálnici Praha-Plzeň. Prakticky ze všech míst v okolí vidí náhodný pozorovatel kontrarozvědčíkům až do kuchyně. Navíc nejenže se zaměstnanci úřadu do svého nového sídla nevejdou, ale podle odborníků je to špatné i se zajištěním bezpečnosti: areál prý není dostatečně zajištěn proti teroristickému útoku, odposlechu či nabourání počítačové sítě.Areál ve Stodůlkách se začal stavět v roce 1981 pro potřebu čtvrté správy Státní bezpečnosti - tzv. sledovačky. Pro zajímavost - tato správa StB (jedna ze třinácti) měla koncem osmdesátých let asi devět set zaměstnanců - víc než celá dnešní BIS. Tým S. Devátého ale potřebuje více prostoru pro techniku. Polistopadová tajná služba dostala rozestavěný komplex v rámci dělení majetku při svém odchodu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.