Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Varovný signál v mezičase

Koncem července 1994, v době, kdy se z leckterých spálených domů v hercegovské metropoli Mostaru ještě kouřilo, přijel do tohoto města starší brýlatý pán v saku, se staromódní vestou a s úřednickým kufříkem v ruce. Byl to Hans Koschnick, který se po sedmnácti letech v křesle starosty Brém zrovna chystal do důchodu, avšak německý ministr zahraničí Kinkel mu nabídl, zda by nechtěl podniknout nemožné a z pověření Evropské unie se nepokusil sjednotit válkou rozdělený a rozbitý Mostar. Koschnick, jak sám později doznal, po chvíli přemýšlení Kinkelovi odpověděl slovy „also gut“ - a vydal se do neznáma, spoléhaje se na diplomatické zkušenosti, které získal jako dlouholetý předseda zahraničního výboru německé SPD.

Zatím jen na papíře

Město, rozdělené mezi Chorvaty a Muslimy, Koschnicka přivítalo s nedůvěrou jako jednoho z dalších bezzubých „zmrzlinářů“ (představitelé Evropské unie na počátku války v Bosně nosili bílé uniformy s modrou stuhou na paži). Koschnick to neměl lehké: bosenští Muslimové a Chorvati ještě v roce 1992 společně bojovali proti Srbům, ale o rok později mezi nimi vypukla válka, vyprovokovaná Chorvaty: ti si chtěli se Srby rozdělit Bosnu na úkor Muslimů.Až do jara 1994 probíhaly mezi nedávnými spojenci kruté boje, jež se neobešly bez rozsáhlých etnických čistek a zničení jedné z nejkrásnějších balkánských stavebních památek - starého kamenného mostu v Mostaru. Poté bylo na nátlak americké diplomacie uzavřeno příměří a byla podepsána…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.