Příměří uzavřené minulou středu mezi válčícími stranami v Bosně začalo platit prakticky vzápětí po obnovené úspěšné ofenzivě bosenské armády a jejích chorvatských spojenců. Poněvadž bosenská armáda v posledních dnech zaznamenala i další úspěchy na jiných bojištích a není ani příliš sporů o to, jaké jsou její konečné cíle, naskýtá se přirozeně otázka: do jaké míry lze nynější příměří brát vážně? Nebude jen jedním z řady neúspěšných pokusů o zastavení palby, který nakonec nepovede nikam?

Nezůstal napůl cesty

Nabízí se srovnání s předchozím příměřím, které bylo v Bosně uzavřeno v prosinci loňského roku prostřednictvím bývalého amerického prezidenta Jamese Cartera. Toto příměří počítalo se čtyřměsíčním klidem zbraní, ovšem s tím, že se prakticky nikdy nejednalo o tom, co by mělo po těchto čtyřech měsících míru následovat. Obě hlavní strany konfliktu, bosenská vláda v Sarajevu a Karadžičova v Pale, také Carterovu iniciativu uvítaly. Chápaly uzavřené příměří spíše jako krátkodobý oddech, sloužící k nasbírání sil do dalších bojů, než jako vážně míněný pokus nastolit mír. Těžké boje ostatně probíhaly i během příměří, především v oblasti Bihače, na který útočily spojené síly bosenskosrbské a chorvatské armády.Carter, který díky této a jiným iniciativám získal gloriolu mírotvorce, se ani nesnažil o nic jiného než o prosté zastavení palby. Aby se však mohlo jakékoli sjednané příměří stát základem mírového procesu, musí být jasně určeny principy, ze kterých…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte