Kdyby byl Ing. JUDr. Jozef Spišiak skutečně majorem Bezpečnostní a informační služby (BIS), jak před týdnem uvedl tiskový mluvčí ODA David Rožánek, dopustila by se Kalvodova vládní strana ve světě ojedinělého „provalu“. V moderní historii není znám případ, kdy by ministr veřejně denuncoval pracovníka tajné služby svého státu za to, že „pod krytím“ vykonává příkazy instituce řízené vládou. Krok Občanské demokratické aliance má pouze jediné vysvětlení: byl to právě Jozef Spišiak, kdo ve funkci nuceného správce Kreditní a průmyslové banky objevil padesátimilionový dluh, který ODA u tohoto finančního domu měla. A šéfové Aliance zřejmě dospěli k názoru, že „zpochybněním“ Spišiaka odsunou do pozadí machinace, kterými se svůj dluh pokusili splatit. Ať už tato strategie bude mít úspěch nebo ne, faktem zůstává, že Jozef Spišiak majorem BIS není. Popírá to jak on sám, tak i šéf kontrarozvědky Stanislav Devátý. Oba přitom nabízejí věrohodný důkaz: výplatní listiny BIS.

Nevěděl jsem, do čeho jdu

Obvinění Kalvodovy strany odstartovala pátrání tisku po tom, kdo je vlastně Jozef Spišiak. „Během týdne jsem se dočetl, že jsem agent StB, že jsem byl napojen na KGB, dělal jsem vojenského rozvědčíka a osobního strážce kosmonautu Remkovi. Nic z toho není pravda,“ říká o sobě náhle tak známý úředník České národní banky.Pochází ze Slovenska, do Prahy přišel počátkem osmdesátých let. Nastoupil na ministerstvo obrany, kde pracoval ve „finanční službě“. Tři roky strávil…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte