Je třeba bát se Německa? V roce padesátého výročí konce druhé světové války podobná otázka padne jistě mnohokrát - tak či onak formulována. Odpovědi vyznějí pozitivně, negativně či neutrálně. Zkrátka podle zkušeností a mnohdy i záměrů tázaného. Přitom by bylo spíše na místě takto formulovanou otázku nepřijmout. Německé trauma se pro Evropu odvíjí pochopitelně od roku 1933, nejpozději od roku 1939, vrcholí rokem 1945 a od té doby se přes něj přehnaly alespoň dvě nové generace. Nevinné generace, jak podtrhuje výrok kancléře Helmuta Kohla „o milosti pozdějšího data narození“. Čistě biologicky - neboť Německo nestárlo samo - by tedy měl být daný problém spíše věcí obecných předsudků. A ty hrají právě pro svou obecnost v každodenním životě jen okrajovou roli. Je těžké si představit, že by se měli například obchodní partneři, kolegové umělci či sousedé na prázdninovém bytě neustále zatěžovat mytickým obrazivem bojechtivé Germánie. Jenomže chyba lávky.

Co komu říká 8. květen

Jak ukazují nejnovější vzruchy německé mediální společnosti, problém nespočívá ani tak v nevoli bývalých nepřátel Německa, jako spíše v německém vědomém či podvědomém masochismu. Nutno ovšem předeslat, že nejde o dění na špičkové politické scéně. Zde je až na několik ojedinělých názorů z konzervativních řad unie - za všechny snad jen Alfred Dregger (CDU), který odmítl hovořit o 8. květnu, dnu kapitulace, jako o dnu osvobození - jasná jedna věc: 8. května 1995 se na události staré…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte