Uzavřený. Přepjatý. Nedůvěryhodný. Vytáčí se. Podle východoevropských norem není alkoholikem, avšak pije hodně vodky a v USA by byl za alkoholika považován. Když se při tenisu vyskytne nejasná situace, trvá na tom, že míček dopadl na té straně bílé čáry, kde je to pro něj výhodné. Právě tuto charakteristiku maďarského premiéra Horna obdržel od svých poradců Bill Clinton během své poslední návštěvy Budapešti. Nezávisle na její výstižnosti je jisté, že Gyula Horn, jemuž se přesně před rokem podařilo dovést postkomunistickou Maďarskou socialistickou stranu k velkému volebnímu vítězství (díky tomu si v Maďarsku vysloužil přezdívku „Liška“), nyní prožívá snad nejobtížnější dny své politické kariéry.

Ve finanční smyčce

Sociálně liberální Hornova vláda, ustavená po loňských parlamentních volbách, se zpočátku snažila namluvit - nejen maďarskému - veřejnému mínění, že po čtyřletém období „ztráty směru“, kdy byli u moci konzervativci, se země konečně vrací na správnou cestu vývoje. Mluvilo se o pokračování restrukturalizace či modernizace, kterou komunističtí reformátoři iniciovali ještě v roce 1988. V této souvislosti nechyběla ani symbolická gesta. Ministrem financí se v Hornově kabinetu stal László Békesi, jenž tuto funkci zastával už koncem osmdesátých let. Jiná věc je, že z dodnes ne zcela jasných důvodů podal demisi a hledání jeho nástupce zabralo premiérovi dlouhé dva měsíce.Jak vyšlo najevo, mezi kandidáty nebyl přílišný zájem o spojení vlastního…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte