Rakousko, pro mnohé pozorovatele politicky nudná země, se v poslední době rozhýbalo. Ne snad, že by ve Vídni hrozilo zemětřesení italského typu, ale staré jistoty už jsou ty tam. Rakouskou lidovou stranu, jeden z pilířů padesátileté stability, podporuje podle posledních průzkumů jen 22 % voličů, méně než populistu Haidera. Sjezd lidovců, svolaný na 22. duben, se měl původně zabývat novým programem strany. Zhruba od poloviny ledna však bylo jasné, že na něm vyvrcholí licitace o nového stranického šéfa. A skutečně. Zatím poslední obětí pohybu u našich jižních sousedů se stal Erhard Busek, předseda lidové strany a rakouský vicekancléř.

Trauma věčně druhého

Rakouská lidová strana vznikla 17. dubna 1945, pár dnů po osvobození Vídně. Její tvůrci chtěli vytvořit široké hnutí pravého středu. V politice se většinou angažovali už před válkou, a tak neodmítali křesťanskosociální tradice. Přesto měla nová strana symbolizovat odklon konzervativců od systému první republiky, charakterizovaného verbální a v letech 1933–34 i vojenskou konfrontací dvou hlavních sil - socialistů a křesťanských sociálů. Svou roli sehrála i další okolnost: po anšlusu v roce 1938 se politici obou nesmiřitelných stran mnohdy ocitli ve stejných koncentračních táborech. Jak vážně se pováleční lidovci snažili vyrovnat s bývalým ideologickým nepřítelem, dokazuje nejlépe fakt, že přes své absolutní vítězství ve volbách v listopadu 1945 vytvořili se sociálními demokraty vládní koalici,…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte