Je to už více než dvě stě let, co osvícenci přesvědčili západní Evropu, že je člověk povinen vyvázat sebe a své potomstvo z tmy předsudků, nepodložené víry, nerozumnosti, nevědomosti, ignorance. K tomu potřebuje podle nich znát pravdu o světě, ve kterém žije. Tato pravda je uchopitelná rozumem a pro všechny stejná; každý, kdo ji nechce, či nemůže poznat, zpomaluje lidstvu cestu k všeobecné emancipaci, brzdí pokrok, a vzhledem k tomu, že právo na „emancipaci“, na svobodu je posvátné, všichni, kdo mu brání, jsou svého druhu škůdci.Od osvícenské doby hrají velice důležitou civilizační roli škola, kterou vlastně musí projít každý, a také učitel jako prostředník, vůdce „osvícení“. Proto je zajímavé podívat se na jejich úlohu v nejednoduchém procesu, zvaném vzdělávání. Opíráme se tu především o názory belgického teoretika vzdělávání Waltera Leirmana.

Člověk na úrovni součástky

W. Leirman popisuje tři základní postupy, které lze od dob osvíceneckých v institucionálním vzdělávání vystopovat. Prvním z nich je postup sociotechnologický, který nám nabízí tzv. expertní a inženýrský model. V něm je kladen důraz na racionální myšlení a získávání odborných znalostí, člověk je trénován k tomu, aby dobře fungoval ve společnosti, aby v ní byl kompetentní. Učitel má za úkol zformovat žáka do předem připravené formy. Každá výlučnost, která se brání takovémuto hrubému zformování, je nežádoucí a postihovaná. V konečném důsledku je ovšem i učitel pouhým nástrojem,…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte