Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Tři smutné filmy Woodyho Allena

Tři smutné filmy Woodyho Allena

Nejen o Tajemné vraždě na Manhattanu

V kontroverzní skladbě naší současné filmové distribuce jsou filmy Woodyho Allena jistotou: díky autorovi, jehož jméno samo je značkou kvality, díky kongeniálním překladům Dany Hábové i díky distribuční firmě Guild, které se allenovský tah vyplatil i komerčně - jak Stíny a mlha, tak Manželé a manželky měly ve své kategorii filmů nadprůměrnou návštěvnost; o právě uváděné Tajemné vraždě na Manhattanu se dá po prvních promítacích dnech (soudě podle vyprodaných představení) tvrdit totéž.

Nemístné splývání života a tvorby?

Zájmu o Allenovy snímky z 90.let samozřejmě napomohly spekulace hledající v nich souvislosti s jeho osobním životem. Například: charakter postavy, již vytváří Mia Farrowová ve filmu Manželé a manželky, či obsazení dávné Allenovy herecké a životní partnerky Diane Keatonové do Tajemné vraždy na Manhattanu. Allen takové domněnky odmítá; poukazuje na to, že scénář Manželů a manželek byl napsán před vypuknutím jeho rodinného skandálu, že Mia Farrowová měla na výběr ze dvou postav a že i role Carol Liptonové v Tajemné vraždě byla původně psána pro Farrowovou.Allenovy filmy z 90.let však spojují jiné, prokazatelnější a pro filmový zážitek podstatnější věci. Jen zdánlivě paradoxně je takovým svorníkem už sama vnější stránka - obrazové pojetí kameramana Carla di Palmy, které je jakousi parafrází některých etap světové kinematografie. Expresionisticky pojaté záběry…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte