Jak funguje RM-Systém

Jak známo, kapitálový trh v České republice je organizován dvěma subjekty: burzou cenných papírů a RM-Systémem. Oba trhy patří v tržních ekonomikách k tradičním místům pro obchodování s cennými papíry. Pražská burza zahájila svoji činnost v dubnu 1993, RM-Systém poskytuje zájemcům své služby od června téhož roku, tedy právě rok.Díky kupónové privatizaci se většina z nás stala akcionáři, převážně však pouhými pasívními držiteli akcií. O burze i RM-Systému máme všeobecné povědomí, samotné obchodování nás ale mnohdy děsí. Tento strach či ostych ovšem není na místě. Obchodování s cennými papíry není nijak složité a v případě RM-Systému člověk nepotřebujeme ani žádné zprostředkovatele jako na burze.

Periodická průběžná aukce

RM-Systém začal nabídkou tzv. periodické aukce, která se skládá z jednotlivých aukčních kol. Jejich periodicita se postupně snižovala až na současné čtrnáctidenní intervaly. Vedení RM-S ještě v prvním čtvrtletí letošního roku počítalo s omezením délky trvání na jeden týden, tato myšlenka však byla později opuštěna. Příčinou odklonu od dalšího rozvoje periodické aukce je především úspěšné otevření dalšího samostatného trhu organizovaného v rámci RM-Systému, tzv. průběžné aukce. Zůstaňme však zatím u aukce periodické a podívejme se podrobněji na její průběh.Dvoutýdenní období aukčního kola můžeme rozdělit na dvě části: část přijímací a část vyhodnocovací. V úvodu přijímací fáze se podle úrovně nabídky a poptávky…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte