0:00
0:00
Kontext28. 7. 20257 minut

Jak jedno čínské příhraniční město drží nad vodou ruskou ekonomiku

Pohyb zboží v Man-čou-li, hlavním hraničním přechodu mezi Ruskem a Čínou, dokonale ilustruje stále užší vztahy mezi oběma zeměmi. Komplikuje to ale vztahy Číny a Evropy (The New York Times)

Nákladní vlaky plné sibiřského dříví překračují hranici Číny, kde bude materiál nařezán a vysoustružen do nábytkových komponent a jídelních hůlek. Nákladní auta přijíždějí s ruskými semeny řepky, ze kterých se vylisuje olej. A v luxusním autobazaru kupují Rusové poslední modely ojetých aut, která pak pošlou zpátky do svých rodných měst. 

Jak je vidět na přechodu v Man-čou-li, ekonomiky obou zemí jsou stále víc propojeny. Čína je největším odběratelem ruské ropy, dřeva a uhlí a brzy se stane i největším odběratelem ruského zemního plynu. Objem vzájemného obchodu přesáhl v loňském roce 240 miliard dolarů, což je nárůst o dvě třetiny od února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Čína zase dodala mnoho dronů a jejich součástek, které Rusko ve válce používá. Neochvějná čínská podpora ruské ekonomiky pomohla Moskvě přežít: desítky zemí totiž vyloučily Rusko z velké části globálního finančního systému, což narušilo jeho hospodářství. Reakce Číny na ruskou válku proti Ukrajině je ale naprosto opačná.

„Rusko-čínské vztahy jsou těmi nejstabilnějšími, nejvyspělejšími a strategicky nejvýznamnějšími mezi všemi vztahy velkých zemí světa,“ řekl tento měsíc Wang I, čínský ministr zahraničí, po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Nadšenou podporou Ruska ale čínští vůdci vnesli nové napětí do vztahů své země s Evropskou unií. Kdyby se Peking od Moskvy distancoval, Evropa by se po výhrůžkách zavedením cel na evropské zboží ze strany amerického prezidenta Trumpa mohla obrátit k Číně.

↓ INZERCE

Ve čtvrtek se na summitu v Pekingu setkali lídři Evropské unie s čínskými představiteli. Očekávalo se, že znovu požádají čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby omezil čínskou hospodářskou a průmyslovou podporu ruského válčení proti Ukrajině. Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise, tento měsíc uvedla, že postoj Číny k válce na Ukrajině bude „rozhodujícím faktorem“ pro vztahy mezi Unií a Pekingem. „Vytrvalá čínská podpora Ruska zvyšuje nestabilitu a nejistotu tady v Evropě,“ prohlásila. „Můžeme říct, že Čína de facto umožňuje fungování ruské válečné ekonomiky – to nemůžeme akceptovat.“

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc